€838.00
Delivery time: about 1 week
Product number:
213568
Product information "CD-Chex CD103 Plus®"
CD-Chex CD103 Plus is a ready-to-use control for evaluating CD103, CD30, CD38, CD56, CD138 and cytoplasmic Lambda expression by flow cytometry. This control provides assay values for two distinct abnormal leukocyte populations: CD45+ and CD45–. The CD45+ abnormal lymphocyte population contains multiple markers designated as “rare flow antigens” by CAP, including CD30 and CD103. CD-Chex CD103 is designed to monitor reagent staining, erythrocyte lysis, sample preparation and instrument performance and is compatible with BD® Biosciences and Beckman Coulter® flow cytometry systems.
| Product type: | Control |
|---|---|
| Regulatory status: | RUO |
| Platform: | BD Biosciences, Beckman Coulter |
| Content: | 2 vials x 1ml |
| Quantity: | 1 ml/vial |
| Storage temperature: | 2 to 8 °C |
| Shipping method: | Blue ice packs |
| Country of distribution: | Germany |