€283.00
Delivery time: about 1 week
Product number:
213557
Product information "CD-Chex CD117® Plus"
CD-Chex CD117 Plus is a ready-to-use control for evaluating CD117, CD25 and CD71 expression by flow cytometry. Developed to resemble peripheral blood leukocytes often found in a hematolymphoid neoplastic patient sample, CD-Chex CD117 provides percent-positive values for CD117, CD25 and CD71 on abnormal and total leukocytes. Abnormal leukocytes are distinguishable from normal leukocytes based on light scatter properties and low CD45 expression. CD-Chex CD117 is a positive procedural control designed to monitor reagent staining, erythrocyte lysis, sample preparation and instrument performance and is compatible with BD® Biosciences and Beckman Coulter® flow cytometry systems.
| Product type: | Control |
|---|---|
| Regulatory status: | RUO |
| Platform: | BD Biosciences, Beckman Coulter |
| Content: | 1 vial x 1ml |
| Quantity: | 1 ml/vial |
| Storage temperature: | 2 to 8 °C |
| Shipping method: | Blue ice packs |
| Country of distribution: | Germany |