€396.00
Delivery time: about 1 week
Product number:
213565
Product information "CD-Chex TdT Plus®"
CD-Chex TdT Plus is a ready-to-use control for evaluating CD2, CD4, CD5, CD7, CD8, CD34, cytoplasmic CD3 and nuclear TdT expression by flow cytometry. This control contains an abnormally high CD34+ population and is designed to monitor reagent staining, erythrocyte lysis, sample preparation and instrument performance. CD-Chex TdT Plus provides reference values for abnormal peripheral blood leukocytes often found in certain types of hematopoietic neoplasms and is compatible with BD® Biosciences and Beckman Coulter® flow cytometry systems.
| Product type: | Control |
|---|---|
| Regulatory status: | RUO |
| Platform: | BD Biosciences, Beckman Coulter |
| Content: | 1 vial x 1 ml |
| Quantity: | 1 ml/vial |
| Storage temperature: | 2 to 8 °C |
| Shipping method: | Blue ice packs |
| Country of distribution: | Germany |